O nas

Koło przewodników łódzkich powstało w październiku 1951 r. z inicjatywy kilku pasjonatów, miłośników Łodzi, którzy posiadali jeszcze przedwojenne doświadczenie. W 2016 roku obchodziliśmy jubileusz 65 lecia Klubu. Patronem naszego koła jest Rajmund Rembieliński. 


W marcu 2016 roku pobiliśmy rekord w oprowadzaniu. Jednego dnia odbyły się 54 wycieczki z przewodnikiem.
Początkowo była to Sekcja  Przewodników Turystycznych przy Komisji Turystyki Pieszej Łódzkiego Oddziału PTTK.
Były to trudne czasy reżimu stalinowskiego w których obowiązywała cenzura. Trudności pojawiały się podczas wycieczek  np. podczas opisywania trasy wyprawy nie można było używać takich słów jak: "most", "przejazd kolejowy", "dukt leśny". Zamiast tego trzeba był mówić "przekraczamy rzekę", "idziemy leśną ścieżką". Każdy nawet najmniejszy opis trasy trzeba było zgłaszać do cenzury i czekać na jego akceptację.
W czasie wycieczek podróżowano koleją, wozami konnymi czy samochodami ciężarowymi.  W trudnej i szarej powojennej rzeczywistości, przewodnictwo było czymś wyjątkowym, pachniało wolnością, zmuszało do samokształcenia, nabywania nowych umiejętności w innych dziedzinach, uczyło pracy z ludźmi, a przede wszystkim pozwalało wyrażać swoje poglądy. 

Przewodnictwo także w dzisiejszych czasach jest pretekstem do zdobywania wiedzy, kolejnych szkoleń i rozszerzania naszych uprawnień. Zapraszamy specjalistów z wielu dziedzin, zwiedzamy niedostępne na co dzień miejsca, śledzimy nowości w mieście i regionie. 


Z pasją i zaangażowaniem dzielimy się naszą wiedzą na temat Łodzi i regionu z turystami.

Zapraszamy do naszego grona licencjonowanych przewodników miejskich i terenowych. Po wprowadzonej deregulacji, jesteśmy unikatami, ponieważ posiadamy uprawnienia nadawane przez Urząd Marszałkowski. 

Obecnie do naszego Klubu należy ponad 60 przewodników z całej Łodzi.

Nasz Klub spotyka się w każdy wtorek od października do kwietnia o godzinie 17.00. Każde pierwsze spotkanie w miesiącu odbywa się w siedzibie PTTK Oddziału Łódzkiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz